Frankix - om musik og edb

Mail til Frankix

Forsiden  ●  Ord om musik  ●  Musiklinks  ●  FolkPhotos  ●  "Tønder"

 

Minimalminimalistisk

Evolution MK-125 MIDI-keyboard med 2 oktaver

Selv om hårspidserne er grånede og der er røget nogle hjerneceller i tidens løb, kan jeg ikke huske hvornår jeg sidst har anmeldt så lille et keyboard! Kun 2 oktaver.

Det er firmaet Evolution der har fremstillet denne mini. Der er fuld MIDI, med styring af de gængse funktioner, som endda kan gemmes i nogle presets. Derudover er der pitch- og modulationshjul, samt et display til visning af kanaler osv. Bagsiden har tilslutning til MIDI-out, sustain-pedal, tænd-sluk og ekstern strømforsyning. Den sidste er der normalt ikke brug for, da MK-125 fodres med strøm via MIDI'en når den sluttes til en computer. Der medfølger ingen strømforsyning, men der kan til nød bruges batterier.

Tangenterne er af let plastic, ikke vægtede, men med anslag. De der vil læse mere om mærket kan finde en anmeldelse af "storebror" MK-149 for 2-3 år tilbage i disse spalter.

MIDI ja-nej

Det er måske ikke lige sagen at skulle formidle den danske sangskat via 2 oktaver, end ikke en hookline, der sagtens kan brede sig over flere tangenter. Selv om det er lynhurtigt at transponere, er det helle ikke muligt at gabe over mere end 2 oktaver på en gang, så der skal altså andet til.

Dette andet, er et lille program der følger med keyboardet, nemlig en sampleafspiller, kaldet Dancestation. I al sin enkelthed tager den små stumper lyd fra den medfølgende CD, og afspiller dem via en computers lydkort efter brugerens ønske.

På CD-en findes eksempler på en del breakbeats med trommer, basser og vintagesyntshooks. Lydene kan panoreres, bendes, og pitches. Desuden findes en lille sequencer a´ la en pianorulleeditor, der kan gemme kompositionerne. Lyde kan selvfølgelig kombineres i editoren, og man kan også spille "sammen" med kompositionerne. Jeg vil ikke tro at nogle kan have besvær med at finde ud af programmet, blot ved at lege sig frem med funktionerne. Det er faktisk sjovt at prøve, så motivationen kommer af sig selv.

Musik tak

Det kan altid diskuteres om det er musik der kommer ud af denne maskine, når alle stumperne er "stjålet" og sat sammen på ny. Jeg mener det er et område der også må dyrkes i musikundervisningen, på lige for med anden kompositionsmusik. Der er måske ikke den store kunst at sætte 4 færdige stumper sammen til et kort teknonummer, men når der bliver arbejdet i dybden med det at lave, udvælge og kombinere lyd, kan der gå kunst i processen. Luk bare op for radioen på kværnestaion nr 3. Der kommer guldkorn indimellem. Ud over dette lærer eleverne (og læreren) også at forstå opbygning af den nyere musik, der ved første ørekast sysnes nem og enkel, men sagtens kan blive levende og medrivende med koncentreret arbejde og skabervilje.

Systemkrav

Jeg kan anbefale en Pentium med mindst 32Mb Ram og et rimeligt godt lydkort. Den minimale manual (2 sider!) anbefaler desuden et sæt meget store højttalere. Det kan da godt være at den dygtige musiker/programmør så hurtigere kan sætte gang i noget trance-dance. Høretelefoner kan anbefales!

Konklusion

Kombinationen af MK-125 og Dance-Station er meget vellykket. Sættet gør det til en leg at konstruere technoagtig musik, og er prismæssigt meget overkommelig også for undervisningsinstitutioner.

Pris kr. 1095,- incl moms
Importør:
Riodan
Tel 7451 4456
Fax 74514358
e-post: mads_barsballe@musikbutikken.dk